Az állományépítéssel kapcsolatos adataink nem teljes körűek, hiszen az érdekeltségnövelő támogatásunk nagy részét decemberben költöttük el – rendeléseink egy része januárban teljesül és kerül feldolgozásra integrált könyvtári rendszerünkbe.
2015-ben összesen közel 4 millió forint állt rendelkezésünkre, mely magába foglalja az 1092e Ft érdekeltségnövelő támogatást is. 2015. év január 1. – december 31. közötti időszak beszerzései az alábbiak szerint alakult: beszerzés (db) összeg (Ft) I. negyedév 168 303205 II. negyedév 478 905048 III. negyedév 472 1016342 IV. negyedév 703 1496692 összesen 1821 3721287 A beszerzés kiemelkedő része (mint ahogy a gyűjtőköri szabályzatban is szerepel) vétel útján történik – ez 2015-ben 88,7 %-a az összes beszerzésnek. A vétel mellett kiemelkedő beszerzési forrásunk a különböző könyvajándék programok – idén is közel 200 dokumentumot vettünk be a Márai-program és az NKA támogatása által. A könyvtári állomány éves gyarapodása 2015-ben 1821 db. A dokumentumok átlag ára 1995 Ft,-. Figyelembe véve azt a tényt, hogy a könyvtár által vásárolt dvd-ket plusz költség (kölcsönzési jogdíj) terheli – a közel 2000 forintos darabár nagyon kedvező. A szerzeményezett dokumentumok típusai 2015-ben.
o 1625 db könyvet, o 16 db hangdokumentumot, o 180 db filmet szerzeményeztünk. (A hang és a vizuális dokumentumok szerzeményezésének arányát igyekszünk az használói igényekhez igazítani). Az állományba vett dokumentumok tartalma szerint az elmúlt évekhez képest nőtt a felnőtt irodalom aránya 43 % (mert erre mutatkozik olvasói igény). A felnőtt szakirodalom az összes beszerzésből 34 %, míg a gyermek és ifjúsági irodalomé 23 %. A könyvtár beszerzési keretének közel egy nyolcadát költi folyóirat beszerzésre. Az elmúlt időszakban 100-110 periodikát olvashattak a könyvtárhasználók
4.1.1.2 Állománygondozás
2015-ben 1278 db elhasználódott dokumentumot vontunk ki az állományunkból és 1821 db dokumentumot vettünk állományba. A könyvtár állománya 2015 január 1-én 37.102 db volt, jelenleg 37.645 db. Az elmúlt években történt nagyarányú avult dokumentumok selejtezésének és az újdonságokat követő (alacsony árú) beszerzésnek köszönhetően a könyvtár állománya továbbra is friss.
4.1.1.3 Feltárás
A Gyarapítás fejezetben tárgyalt dokumentummennyiség — természetesen, mint minden évben — teljes egészében leltározásra és feldolgozásra került (megfeszített munka mellett): a bibliográfiai leírások elkészültek, azok számítógépre kerültek, mind a könyvtári, mind az internetes katalógusban kereshetővé váltak. A tavalyi évtől az újonnan beszerzett dokumentumok katalógus rekordjában rövid ismertetés és weblink is szerepel. 2015 évben egyre többször fordul elő, hogy a munkatársak a kölcsönző pultban végezték nyitvatartási időben a feldolgozást. Ez nem tesz jót a munka minőségének. Továbbra sem tudtuk pótolni azt az elmaradást, hogy az állomány már meglévő szakkönyveit visszamenőlegesen analitikusan feltárjuk, és tárgyszóval ellássuk, s ez által minél kereshetőbbé tegyük. Ez a munka a minőségibb tájékoztatás szempontjából még mindig igen fontos lenne. A helyismereti állomány dokumentumainak mélyebb (és visszamenőleges) feltárásárára az adott emberi erőforrással a 2015-ös évben nem maradt kapacitás.
4.1.2 Olvasószolgálati munka és egyéb szolgáltatásaink számokban
A látogatási statisztikák vizsgálatakor nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy 2015 márciusában a könyvtár kénytelen volt csökkentenie nyitva tartását (szombaton 5 órával) a megfogyatkozó létszám miatt –, valamint a téli meszelés miatti több mint egyhónapos zárva tartás is éreztette hatását.
Könyvtárunknak 2015-ben 900 beiratkozott olvasója volt (a nemek aránya 2 harmad – 1 harmad nőférfi viszonylatban). A beiratkozott könyvtárhasználónak több mint a fele gyermek, illetve ifjúsági korosztályú (20 év alatti). Ez az arány köszönhető a gyermekprogramjainknak, az óvodákkal, iskolákkal és a gimnázium kollégiumával való együttműködésnek s a korosztály igényeit figyelembe vevő beszerzésnek. A felnőtt korosztály több mint fele nyugdíjas. 2015-ben közel 32 ezer könyvtári tranzakciót (kölcsönzést, hosszabbítást, visszavételt) regisztráltunk a könyvtárba látogatók körében. Egyre népszerűbb a zenei részlegünkben található filmgyűjteményünk – a vizuális és hangzó dokumentumok kölcsönzéseinek átlaga a kölcsönzések 13 %-a. (2015-ben közel 200 db dvd-t vásároltunk, melyet széles közönség forgat.) Jelentős az újság kölcsönzések száma is – 2015-ben 3ezer újságkölcsönzést regisztráltunk. A könyvtár éves kölcsönzéseinek kölcsönzési toplistáját Bartos Erika könyvei, valamint az ifjúsági fantasztikus és romantikus könyvek vezetik (Leiner Laura, Vörös és Arany pöttyös könyvek, LOL könyvek stb.). A toplista élén számos filmet is találunk (Hobbit, Az éhezők viadala és meséket: Jégvarázs, Verdák 2.) Mindezek azt mutatják, hogy az ifjúsági korosztály erős bázisa a könyvtár látogatóinak, valamint azt, hogy film dokumentumaink iránt is nagy az érdeklődés. A 2015-ben beszerzett dokumentumok toplistájának elején már több történelmi és női sorsokat feldolgozó regényt is találunk (Leányrablás Budapesten, Mrs. Kennedy és én, Fedőneve Verity, A dzsihád jegyese) az ifjúsági könyvek és dvd-k mellett. 2015-ben az olvasóközönség több mint 13 ezer (személyes) könyvtárlátogatással tisztelt meg bennünket (ennek egy harmada gyerek és ifjúsági korosztályú). Ebből az internetezők száma több mint 2 ezer, annak ellenére, hogy sokan rendelkeznek a városban otthoni internet kapcsolattal. Folyamatosan növekszik a könyvtárat távhasználat útján igénybe vevők száma: telefonos távhasználatot 500 alkalommal vették igénybe, A könyvtár honlapjának nézettsége közel 30 ezer volt, az interneten hozzáférhető katalógusunkban is több mint 100 ezer alkalommal kerestek. Bíztató számunkra, hogy a TÁMOP-pályázat által az interneten elérhető könyvtári (web2) szolgáltatások, a megújult honlap és az új közösségi oldalon való megjelenés több használót (több generációból) vonz. Nagy népszerűségnek örvend az új beszerzésekről küldött e-mail (mely mutatja az új példányok teljes katalógus rekordját ismertetővel s borítóképpel) és a honlapon keresztül történő előjegyzés, foglalás, valamint a hosszabbítás modul. A helyismereti adatbázis nézettsége is meghaladja a 16 ezer alkalmat. Könyvtárközi kölcsönzési forgalmunk évről évre továbbra csökken (2011-ben 37, 2012-ben 30, 2013ban 15, 2014-ben 16 db, 2015-ben 12 db kérés). A postaköltséget (jelenleg 675 Ft) az olvasóknak kell magukra vállalniuk – amit soknak találnak.
4.1.3 Helyismereti munka A helyismereti munka területén kevesebbet haladtunk, mint ahogy azt 2015-re elterveztünk. A helyismereti állomány dokumentumainak mélyebb (és visszamenőleges) feltárásárára az adott emberi erőforrással a 2015-ös évben nem maradt kapacitás. A közfoglalkoztatásban részvevő munkatársakkal a Helyismereti adatbázis rekordjait javítottuk és bővítettük. Ez év elején fogtunk bele az újságcikkek teljes szövegének beviteléhez – mely által a teljes szöveg minden szavára rá lehet keresni az adatbázisban. A Berényi Napok Sportünnep kapcsán a könyvtár munkatársai több mint 300 sporttal kapcsolatos rekordot töltöttek fel képpel és szöveggel. Továbbá megkezdődött a régi városi honlap archív híreinek, valamint a testületi ülések napirendjének feltöltése és a kitüntetések menüpont adatainak frissítése. Természetesen a megyei hírlap (BMH) Mezőberénnyel kapcsolatos cikkeinek bedolgozása és a helyi lap (Mezőberényi Hírmondó) aktuális számának bevitele folyamatosan megtörtént ez évben is. 2015-ben az MBER Helyismereti Adatbázisban összességében 11 és félezer rekorddal dolgoztunk, újakat vittünk be és a régieket pontosítottuk, vagy a teljes szövegével bővítettük.
4.1.4 A könyvtár programjai
A könyvtár programjai a 2015-ös évben önkéntes előadók és a Könyvtárpártoló Alapítvány segítségével jöttek létre. Az évente megrendezett hagyományos programok mellett (Kazinczy verseny, Petőfi versmondó verseny, Mesetarisznya, Könyvtári Napok stb.) a Mesélj nekem programunkat 6 alkalommal rendeztük meg (mesélők voltak: dr. Sziráczki Magdolna, dr. Salai Ildikó gyermekorvos, Verasztóné Rózsavölgyi Mariann, Földesi Lajosné és Szabóné Gecse Éva óvónők, Hanó Krisztina néptáncpedagógus, Agócs Írisz meseillusztrátor). Kiemelkedő volt az Őszi Könyvtári Napok rendezvénysorozatunk – Mesetarisznya elnevezésű programunkon 2015-ben Boldizsár Ildikó tanítványát, Károlyi Gitta meseterapeutát láttuk vendégül, aki egy komplett terápiás foglalkozás tartott az általános iskolás gyermekeknek a magyar népmesét népszerűsítve. Helyet adhattunk énekes, mondókás, ringatós foglalkozásnak a bölcsőde munkatársai segítségével. Az Őszi Könyvtári Napok keretében ismét vendégül láthattunk egy országosan ismert gyerekkönyv-illusztrátort – Agócs Írisszel maszatolhattak a gyerekek. Nagy sikernek örvendett felnőtt programunk – az Év olvasója díj átadását összekötöttük Sándor Anikó írónő El Caminós élménybeszámolójával. Ismét tudtunk bábszínházi előadást tartani Könyvtárpártoló Alapítvány segítségével a Kacagó Ligetben a nagycsaládokkal együttműködve. Majoros Ágnes országosan ismert bábszínész műsorát közel százan élvezték. Az óvodákkal és a kollégiumi nevelőkkel való jó kapcsolatunkat mutatja, hogy több mint 10 könyvtárismereti foglalkozás/könyvtárlátogatást tartottunk a gyerekeknek. A helyi iskolán kívül szerveződő napközis csoportokkal is kiemelkedő az együttműködésük – ennek köszönhető többek között, hogy az immár hagyományosan megtartott adventi közös ablakfestésen közel 50 gyermek vett részt. 2015 decemberének közepén útjára indítottuk az Olvasók viadala (KÖNYVES KALANDOROK és BEAVATOTTAK VIADALA) elnevezésű olvasásnépszerűsítő versenyünket az általános iskolás korosztály körében a Könyvtárpártoló Alapítvány NEA-pályázata keretében. Célunk, hogy megmutassuk az általános iskolás korosztálynak, hogy a kötelezőkön túl is van élet (nem is akár milyen). 2015-ben sikerült két felnőtt programot megvalósítanunk országosan ismert személyek közreműködésével - Sándor Anikó írónő mellett Schäffer Erzsébet látogatott el hozzánk. Könyvmadár (=könyvet házhoz) szolgáltatásunk is jól működött az idén – 6 alkalommal sikerült a Református Idősek Otthonába munkatársainknak ellátogatniuk az egyéni kérések mellett. Kivettük részünket az OPSKK Alkotótáborából és a Szüni-dö-dö-dő délelőttjeinek megtartásából is. Helyet adtunk továbbá a Vakok és Gyengénlátók helyi szervezetének és a kézimunka szakkör klubfoglalkozásainak. 2015. december 31-ig 35 saját rendezvényünk volt közel 1000 résztvevővel (gyerekprogramok, irodalmi est, író-olvasó találkozók, stb.) – beleértve a könyvtárhasználati foglalkozásokat, amit óvodásoknak, általános- és középiskolásoknak tartottunk. Legnagyobb sikernek a két felnőtt program, valamint a bábelőadás örvendett. Sajnos 2015-ben nem tudtuk folytatni a TÁMOP-pályázat keretein belül életre kelt A világ 10 árnyalata - előadássorozat középiskolásoknak elnevezésű programunkat – pedig mind a diákság, mind a pedagógusok körében nagy igény jelentkezik rá. Természetesen munkatársaink részt vettek a városi rendezvényeken is – mint a Magyar Kultúra Napja, Városi Gyermeknap, Családi nap, Múzeumok Éjszakája, Berényi Napok, Töltött Káposzta Fesztiválon, valamint az NMI által rendezett Nemzetiségi napon, a Kisegyüttesek néptáncversenyén.
4.1.5 Megvalósult és folyamatban lévő pályázatok
2015-ben az OPSKK Könyvtára 3 sikeres pályázatot valósított meg a városi rendezvények pályázatából – ezek a Mesélj nekem, a Mesetarisznya és a Kazinczyról elnevezett „Szép Magyar Beszéd” verseny programokhoz kapcsolódtak.
Az Őszi Könyvtári Napok rendezvénysorozatunk kifizetéseinek a 40 %-t a Békés Megyei Könyvtárral társulva NKA pályázat által finanszíroztuk. (Maradékát a Könyvtárpártoló Alapítvány vállalta magára.)
Könyvtárpártoló Alapítvány 2015-ben 2 pályázatot nyújtott be a NEA-hoz sikerrel, a könyvtári tevékenység, az olvasásnépszerűsítő programokat színesítik a megvalósuló rendezvények.
4.1.6 Képzés, menedzsment, partnerkapcsolatok és PR
4.1.6.1 Partnerkapcsolatok
2015-ben is együttműködtünk helyi oktatási intézményekkel, pedagógusokkal, civil és szakmai szervezetekkel. Az óvodák szívesen promótálják és látogatják rendezvényeinket, cserében mi nyitva álunk előttük nyitva tartási időn kívül is. A kollégiumi nevelők szívesen jönnek csoportjaikkal könyvtárlátogatásra és felnőtt rendezvényeinkre. A nevelők segítségével több ízben is igényfelmérést végeztünk az ifjak körében előadók és hallani vágyott témák tekintetében. A helyi iskolán kívül szerveződő napközis csoportokkal is kiemelkedő kapcsolatunk – ennek köszönhető egyre többször látogatják csoportosan programjainkat és vesznek részt programjainkon. A helyi általános iskola partnernek tekint minket a Kazinczy és a Petőfi versmondó versennyel kapcsolatban és nyitottak az olvasásnépszerűsítő versenyünkkel kapcsolatban. A 2015-ös évben munkánkat több fiatal is segítette (főleg a rendezvényeinket és a nyári takarítást) önkéntesség, nyári munka és a közösségi munka keretében. A könyvtár mellett működő Könyvtárpártoló Alapítvány ebben az évben is segítségére volt könyvtárunknak. Rendezvények szervezésében erősödött a kapcsolatunk a Nagycsaládosok Mezőberényi Egyesületével és a Mezőberényi Helytörténeti és Tájvédelmi Egyesülettel. A könyvtár munkáját évek óta támogatóink segítik.
4.1.6.2 PR tevékenységek
2015. évben a könyvtár megjelent plakátokon, meghívókon, levelekben, hírlevélben, e-mailes meghívásokban, a városi, valamint az OPSKK és a könyvtár külön honlapján, a könyvtár Facebook oldalán, a helyi újságban, kábel tv-n, megyei hírlapban, könyvajánlókon, a könyvtár új beszerzéseit hirdető plakátokon. Az idei év felnőtt programja kapcsán a könyvtár megpróbálkozott sajtóanyag elkészítésével és kiküldésével. Ennek részletes kidolgozása intézményi szinten a jövő év feladata lesz. Több alkalommal is meghirdettük az ingyenes beiratkozás és a könyvtartozások elengedését magába foglaló programot, mely új és sok éve távollevő használókat vonzott.
4.1.6.3 Minőségmenedzsment tevékenység
A könyvtár 2015-ben keveset haladt előre a minőségirányítás területén - köszönhetően a szakmai létszám hiányának - annak ellenére, hogy van szakterület minőségirányítási szakemberünk. A szakemberek több hónapos felkészítésen vettek rész és rendelkezünk az intézményünkre vonatkozó könyvtári minőségirányítási kézikönyvvel az intézmény vezetése elköteleződött a minőségirányítási módszerek alkalmazása mellett. Intézményünk minden partnerével törekszik a kapcsolattartás tudatos és tervezett menedzselésére, az együttműködések kialakítására és erősítésére. Könyvtárképünket a PR tevékenységeket bemutató részben leírtak szerint próbáltuk alakítani. A partneri igényeket 2015-ben felnőttek körében (látogatók között) és a kollégiumi nevelők közreműködése által a gimnáziumi tanulók körében végeztünk. Sajnos szolgáltatásaink minőségét emberi és tárgyi erőforrásaink nagyban befolyásolták.
4.1.7 Szakmai továbbképzések
2015-ben a könyvtár szakemberei részt vettek az országos Könyvtáros Vándorgyűlésen Szolnokon, valamint jelen voltunk több MKE BMSZ egyesületi és a Békés Megyei Könyvtár szakmai napjain, valamint a „Könyvtárak a változó világban” – konferencián Szegeden, és a „Közgyűjtemények látogatóbarát szolgáltatásai”szakmai továbbképzés Békés megyében elnevezésű továbbképzésen. Ezeken az alkalmakon többek között a könyvtárügy aktualitásairól, minőségmenedzsmentről, könyvtáros életpályáról, jó gyakorlatokról hallhatunk.
4.1.8 Használó képzés
A használók képzése tájékoztató munkánk fontos része. A szervezett látogatókon (könyvtárismereti foglalkozás/könyvtárlátogatás) túl naponta adunk személyre szabott útmutatást az elektronikus katalógusban és a helyismereti adatbázisban, valamint a könyvtár tereiben való eligazodáshoz - s rendszeresen segítünk az interneten, számítógépen keresőknek egy-egy probléma megoldásában.